ΠΑΡΑΜΟΝΗ στην κορυφή με… ΝΤΟΥΖΙΝΑ+2! (ΦΩΤΟΣ)

Μετά το σπουδαίο διπλό στην Λευκωσία επί της Ομόνοιας, οι κάτω των 17 της ΑΕΛ επικράτησαν σήμερα με χαρακτηριστική άνεση του Εθνικού Άσσιας με 14-0! και παρέμειναν στο +1 από το δεύτερο ΑΠΟΕΛ και στο +2 από τον Απόλλωνα.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα, η ομάδα του Πάμπου Συμεού δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στον Εθνικό Άσσιας να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από τον αγώνα, με το σκορ του ημιχρόνου να φτάνει στο 8-0, μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού ο Μαρτίνος Ζήνωνος που σημείωσε πέντε γκολ, ο Μιχάλης Κωνσταντινίδης πέτυχε τέσσερα και ο Χάμπος Μελαναρκίτης τρία, ενώ δύο γκολ σκόραρε και ο Ανδρέας Χαραλάμπους.

Έτσι μετά από αυτή τη μεγάλη σε έκταση νίκη, η ΑΕΛ διατηρήθηκε στην κορυφή του πίνακα λίγες στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, έχοντας όμως δύο πολύ κρίσιμα ντέρμπι με Απόλλων και ΑΠΟΕΛ που ουσιαστικά θα ξεκαθαρίσουν το σκηνικό για τον φετινό πρωταθλητή στους κάτω των 17.