Έριξε «ντόρτια» στην Γερμανία η Ολλανδία! (νίκη και για Αγγλία)

Οι ποδοσφαιριστές της Ολλανδίας πανηγυρίζουν τη μεγάλη τους νίκη.
————————————
Πρεμιέρα είχαμε χθες και στο δεύτερο όμιλο της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων U-19  με την Αγγλία και την Ολλανδία να εξασφαλίζουν προβάδισμα.
Η Αγγλία νίκησε με 2-0 τη Βουλγαρία από τέρματα που πέτυχαν οι Mount (1΄) και Sessegnon (48’) και η Ολλανδία επικράτησε με το επιβλητικό 4-1 της Γερμανίας.
Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 46’ με τον Barkok και η Ολλανδία με πρωταγωνιστή τον Piroe που πέτυχε τρία τέρματα (49’, 65, 79΄’) έφτασε στην ανατροπή. Το 4-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Grot.
Η Γερμανία προκρίθηκε μέσα από τον όμιλο του elite round που συμμετείχε και η Εθνική μας.
Η 2η αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 6 Ιουλίου και περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Αγγλία – Ολλανδία και Γερμανία – Βουλγαρία.
Πρώτος όμιλος
Την Κυριακή για τον πρώτο όμιλο η Πορτογαλία με γκολ του Rui Pedro στο 66ο λεπτό νίκησε με 1-0 τη Γεωργία και η Τσεχία νίκησε με 2-1 τη Σουηδία.
Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 2-0 από τέρματα του Turyna (42’, 55’) και η Σουηδία μείωσε σε 2-1 στο 77ο λεπτό με γκολ του Gyökeres.
Η 2η αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 5 Ιουλίου με τις αναμετρήσεις Σουηδία – Γεωργία και Τσεχία – Πορτογαλία.
Η τελική φάση της διοργάνωσης φιλοξενείται στη Γεωργία και θα ολοκληρωθεί στις 15 Ιουλίου.